Türkiye’de 2015 yılında  yumurta üretiminde rekor kırılırken, artan giderler, azalan ihracat ve fiyat düşüşü yumurtacıları da iflas erteleme yoluna sevk etti.

Geçen yıl 580 bin adetlik üretim artışı ile yumurta üretimlerinin 17 milyar 880 bin adede ulaştığını belirten Yumurta Üreticileri Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı Hasan Konya, “Bu üretim bu zamana kadar ulaştığımız en yüksek rakam. Üretim artışı sektör açısından önemli bir başarı ancak üretilen yumurtanın tüketimi ve pazarlanmasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim en önemli pazarımız Irak ve 2015 yılında yaklaşık 100 gün hiç ürün gönderemedik. Bununla birlikte uluslararası yaşanan krizler de sektörü olumsuz etkiliyor. Pazarlama sıkıntılarımız artıyor” dedi.

İhraç edilemeyen yumurtanın iç piyasada maliyetinin altına  satılmak zorunda kaldığını, yumurta fiyatının 27 kuruştan 19 kuruşa kadar düştüğünü kaydeden Konya, “Üreticilerin birçoğu öz kaynaklarla değil, banka kredileriyle ayakta kalmaya çalışıyor. Bunlar da bir yere kadar dayanabilecek. Ülke genelinde 15 büyük üretici firma iflas ertelemesi verdi. Bu ertelemelerin de kısa vadeli çözüm olacağını düşünüyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.