Türkiye bakliyat sektörünün en büyük ihracatçı firmalarından Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, biri Rus diğeri Hollandalı iki bankanın verdiği krediyle ilgili erken ödeme baskısı yaptığını bu yüzden iflas ertelemeye başvurduklarını söyledi.

Rus bankanın verdiği krediyi vaktinden önce talep ettiğini dile getiren Erdoğan, bunu ödemeleri çok zor olduğu için iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvurduklarını söyledi. Erdoğan, “İki yabancı ortaklı banka iflas eden birkaç gıda şirketini gerekçe göstererek bizden kredileri vaktinden önce ödememizi talep etti” diye konuştu.

ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

2016 Kasım ayını bulan bu kredileri ödemelerinin mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, “Haciz tehdidi de yaptıkları için tedbir başvurusunda bulunmak zorunda kaldık. Krizin hemen ardından böyle bir yaptırıma maruz kaldık” dedi. Erdoğan, bu zamana kadar kredi ödemelerinde hiçbir gecikme yaşamadıklarını belirterek, “Bizim şimdiye kadar piyasaya hiç borcumuz olmadı. Şirketimizin mali durumu da gayet iyi” ifadelerini kullandı.

YEREL BANKALAR ANLAYIŞLI

İki yıldır kurdaki hareketliliğin gıda sektörünü zor duruma soktuğunu anlatan Erdoğan, şunları anlattı: “Kredi veren yerel bankalar da şirketlerin mali durumlarını inceliyor. Ancak en küçük bir dalgalanmada baskı kurmuyor. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Yabancı bankalar ise en küçük bir hareketlilikte kredinin vaktinden önce ödenmesi konusunda şirketlere baskı uyguluyor.”
Betül Alakent/Sabah

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.