KONKORDATO yasasına ilk başvuru Çıtır Ustadan geldi…

çıtır usta konkordato

çıtır usta konkordato

İflas erteleme yerine gelen Konkordato yani kurtarma anlaşması sistemine ilk başvuran 60 restoranı olan Çıtır Usta oldu. Mahkeme, şirkete yönelik hacizlere karşı tedbir kararı verdi ve şirket faaliyetlerinin denetimi için üç kişilik komiser heyeti atadı. Şirket avukatı, satışlardaki düşüşün Çıtır Usta’nın mali dengesini bozduğunu kaydetti.
2004 yılından beri uygulamada olan iflas erteleme sistemi kaldırıldı, yerine ‘Kurtarma anlaşması kurumu’ getirildi. Yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra dava açan ilk firma, sahip olduğu restoranların önemli bir bölümü AVM’lerde bulunan Çıtır Usta oldu. Şirket, yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca 29 Mart’ta mahkemeye başvurdu. Başvuru, Çıtır Usta Gıda Tur. San. Ve Tic. Ltd. Şrk. ve Dogati Gıda Tur. Paz. Tic. Ltd. Şrk. adına yapıldı.

HACİZLERE KARŞI KORUMAYA ALINDI

Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonrası karar 2 Nisan günü çıktı. Mahkeme, şirketi hacizlere karşı korumaya yönelik tedbir kararına hükmederek iki şirket için 3 aylık mühlet kararı verdi.

ÜÇ KİŞİLİK KOMİSER HEYETİ

Mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetim ve gözetimi için de 3 kişilik bir geçici konkordato komiseri heyeti atadı. Mali Müşavir Hakan H. Kıvanç, Mali Müşavir Murat Kutanoğlu ve Doç. Dr. Nihat Günman’dan oluşan heyet 20 günlük süre içinde, her iki şirketin mali durumlarını ortaya koyan ön rapor hazırlayacak. Mahkeme, her iki şirket için verdiği geçici mühlet kararının, tapu müdürlükleri, bankalara gönderilmesine hükmetti.

 

konkordato çıtır usta karar

konkordato çıtır usta karar

İLK BAŞVURU
İcra İflas Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası ilk konkordato başvurusunun yapıldığına işaret ederek “Mühlet kararı ile birlikte borçluyu koruyacak ve faaliyetinin aksamadan devam etmesine imkân verecek şekilde ihtiyati tedbir kararı verildi. Kanundaki yeni düzenlemeler gereğince, konkordato talebi ile birlikte borçlunun hemen korunmaya alınması konkordatoyu daha işlevsel hale getirmiş gibi görünüyor” dedi. yasa çıkmış olmasına karşın, kurtarma anlaşmalarına bakacak uzman mahkemelerin belirlenmemesi nedeni ile bazı adliyelerde belirsizlik yaşandığını da işaret etti.

2003 yılında kurulan Çıtır Usta’nın Türkiye genelinde 60 kadar restoranı bulunuyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.