Son dönemde artan iflas ertelemesi taleplerinin bir yenisi de Türk perakende sektörünün önemli oyuncularından birinden geldi: Perakende devi Beğendik ve iki yıl öncesinde satın aldığı Real iflas erteleme talebinde bulundu.

ali-rıza-yılmaz-bwSon günlerin tartışmalı konusu İFLASIN ERTELENMESİ ile ilgili bu haberi Av. Ali Rıza Yılmaz’a sorduk;

Av. Ali Rıza Yılmaz, Son dönemlerde iflas erteleme başvurularında artış yaşandığını ve bankalardan ve bazı kurumlardan iflas ertelemeye yönelik çeşitli eleştiriler ve yeni düzenleme taleplerinin gündemde olduğundan bahsederek. Basında çıkan haberlerde Adalet Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile düzenleme hakkında çalışmalar yapıldığını biliyoruz, ancak iflas erteleme sayesinde bu zor günleri atlatan firmalar da var ve iflas erteleme ekonomi için ve alacaklılar için de koruyucu bir kurumdur. dedi.

Av. Ali Rıza Yılmaz, Davalarını takip ettiğimiz bir çok firma var. Bu firmalar, iflas erteleme almamış olsalardı alacaklıları maalesef iflas kurumunda sıraya girecek ve alacaklarının çok az bir kısmını tahsil edebilecek veya alacaklarını hiç tahsil edemeyeceklerdi. Ancak şimdi tedarikçi firmalar alacaklarını yeniden yapılandırdılar ve tekrar ham madde ve ürün tedarik etmeye başladılar. İflas erteleme almış firmalarımız Borç ödemelerini de yapıyorlar. En önemlisi üretime ve ticarete devam ediyorlar.

beğendikİHTİYATİ TEDBİR KARARI VERİLDİ, KAYYUM ATAMASI YAPILDI

Alman perakende devi Metro Group’un Türkiye’deki Real mağazalarını satın alan Beğendik, iflas erteleme istedi. İflas erteleme başvurusu hem Real, hem Beğendik mağazaları için yapıldı. Mahkeme üç şirkete de tedbir kararı verdi; kayyum ataması yaptı.

46 mağazası bulunan Beğendik ve 12 mağazası bulunan Real için iflas erteleme başvurusu geçtiğimiz 7 Nisan günü yapıldı. İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 8 Nisan günü

  • Beğendik Yiyecek İçecek Gıda Turz. Hiz. İşl. San Ltd. Şti.,
  • Beğendik Mağaza İşletmeleri San. Tic. AŞ. ve
  • Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. için yapılan başvuruyu 8 Nisan günü karara bağladı.

Mahkeme, tedbir kararı vererek, şirketleri hacizlere karşı korumaya aldı. Mahkemenin tedbir kararı ile birlikte kayyum ataması da yapıldı.

Mali Müşavir Mehmet Yorulmazer ve Uğur Gürsoy şirkete kayyum olarak atandı.

ŞİRKETLER BORCA BATIK

Mahkemeye yapılan başvuruda, şirketlerin yaşadığı sıkıntıların kaynağında, ekonomide yaşanan olumsuzlukların olduğu kaydedildi.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Beğendik Mağaza A.Ş’nin 130 milyon 758 bin TL, Beğendik Yiyecek şirketinin 11 milyon 443 bin TL, Real Hipermarketler’in ise 713 bin 639 TL borca batık oldukları kaydedildi.

Beğendik, Real Türkiye’yi 2014 yılında bünyesine kattı.

Real’in altısı İstanbul’da, dördü Ankara’da, birer tane de İzmit, Konya ve Antalya’da olmak üzere toplam 12 mağazası bulunuyor.

Beğendik ise 1986 yılında Kayseri’de kurulan ve 1993 yılında ankara Kocatepe’deki mağazasını açarak büyümeye başlayan bir firma. Real’i alarak İstanbul pazarına giren Beğendik’in geçmişte de İstanbul’a girme hamlesi olmuş ancak 1996’da girdiği İstanbul pazarından koşullar uygun olmadığından 2002’de çekilmek zorunda kalmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.