Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor 2016 Konferansı ve Fuarı’nın açılışı sonrasında yaptığı konuşmada; “Çek yasasıyla ilgili düzenlemeyi bitirdik. Çeke yeniden itibar kazandırarak sizlerin daha kolay ve güvenli ticaret yapabilmenizin de önünü açmış olduk” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, verimlilik temasıyla düzenlenen fuarın açılışı sonrasın konuştu ve Bakanlık olarak perakendecileri önemsediklerini belirterek, “Biz perakendecilerin, esnafın, tüccarın bakanlığıyız ve onların her karşılaştığı sorunda da kendilerinin yanındayız. Perakendecilik sektörünün 2002 yılından bu yana sürekli çift haneli olarak büyüdüğünü görüyoruz. 2015 yılında da yüzde 9 oranında büyüme gösterdi. Tabi bu büyüme sizlerin gayretleriyle oldu” dedi.

Çeke yeniden itibar kazandıracak düzenlemeler yapıldı.

Çek yasası ile ilgili düzenlemeyi bitirdiklerini belirten Bakan Tüfenkci, “Önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edeceğiz. Çeke yeniden itibar kazandırarak sizlerin daha kolay ve güvenli ticaret yapabilmenizin de önünü açmış olduk. Ben biliyorum ki artık üretken firmalar birçok perakendeci arkadaşımızdan çek kabul etmiyor. Ne yapıyor, bankalarda krediler açarak onun üzerinden işlemlerini yürütüyor. Niye, bu çeke olan güvensizliğinden. Biz bununla ticareti kolaylaştırmak istiyorsak, arttırmak istiyorsak bankaların dışında da kredi imkanları oluşturmamız lazım. Yani kredi derken, çek noktasında şu anda Türkiye’de bir ödeme aracı olarak değil bir kredi aracı olarak kullanılıyor ve sektörün birbirine açtığı kredi anlamına geliyor. Onun için bu alanda ciddi düzenlemeler yaptık. Kamuoyuyla inşallah önümüzdeki günlerde paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.