En ufak endişe ortamında şirketlere verdikleri kredileri geri çağıran bazı bankalar yine işbaşı yaptı. Bankaların son dönemdeki uygulamaları ise şirketleri çileden çıkardı.

Bazı Bankaların, iflas erteleme istemeyen şirketlerle iş yapan diğer firmalardan da kredi geri çağırmaya başladığı belirtildi.

ZORA SOKUYORLAR

Bankaların kredi geri çağırmaya bahane etmek için firmalar hakkında ‘zorda’ dedikodusu çıkardığı iddia edildi. Bilançosu sağlıklı, ödemeleri düzgün firmaların bile bankaların son uygulaması nedeniyle zor dönem yaşadıkları kaydediliyor. Türkiye genelinde bankaların kredi geri çağırmaları nedeniyle çok sayıda firmanın zora girdiğine dikkat çeken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyelerinin konuyu hükümet yetkililerine ilettiği öğrenildi. Türkiye genelindeki 365 oda ve borsa başkanının bu durumdan şikayetçi olduğu ve Kabine üyelerine bu durumu birebir görüşmelerinde anlattıkları belirtildi. Bilançosu düzgün olan işletmelerin bile bankaların kredileri geri çağırmasıyla birlikte birkaç aydır ayakta kalmakta zorlandığına dikkat çeken bir oda başkanı, sağlam firmaların bile finans sektöründeki dedikodular nedeniyle batma riskiyle karşı karşıya kaldığını ifade ediyor.

Hükümetin tedbir almaması halinde finans sektörünün yaklaşımı nedeniyle 2016 yılında çok sayıda firmanın zora gireceği kaydediliyor. Geçtiğimiz günlerde, tekstil, inşaat, gıda, demir çelik gibi birkaç sektörde firmalar iflas erteleme istemişti. Bu gelişmenin ardından bankaların tavrı nedeniyle bu yıl iflas ertelemenin farklı sektörlere de sıçrayacağı ifade ediliyor. Finans sektörünün her yıl 20 milyar liranın üzerinde net kâr elde ettiğine dikkat çeken bir TOBB yetkilisi “Türkiye’de hiçbir sanayici ve üretici bu miktarda kâr elde etmiyor. İflas ertelemeye hangi firma başvurdu ise onunla iş yapan firmalara verilen kredilerde geri çağrılıyor. Banka çalışanları şirketler hakkında ‘zor durumda’ dedikodusu yayıyorlar. Sonrasında şirkete gidip sizin hakkınızda batacak söylentisi var deyip kredileri geri çağırıyorlar” dedi.

MALİ DURUMU BOZULAN ŞİRKETE DESTEK

Şirketler finansal yönden zora düştüğünde iflas erteleme ile krizden çıkmaya çalışıyor. Borç yapılandırması gibi desteklerle firmalar ayakta kalmaya çalışıyor. İflas erteleme, mali durumu bozulan şirket ve kooperatiflerin sermayesinin korunması için gerekli tedbirlerden birisi olarak Türk Ticaret Kanunu tarafından düzenleniyor. Mahkeme, şirketin mali durumunun düzeltilmesini mümkün gördüğü takdirde yönetim kurulu veya bir alacaklının talebi sonucunda iflas erteleme kararı verebiliyor. Kamu alacağı ve SSK primleri dahil yasal takip yapılamıyor.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.