Yurt Dışından İflas erteleme haberi

Dünyanın en eski silah üreticilerinden olan Amerikalı Colt, “iflas koruma” için mahkemeye başvurdu. Firmanın yaklaşık 500 milyon doylarlık borcu olduğu belirtiliyor.
179 yıllık silah üreticisi olan Colt firması, mahkemeye başvurarak “iflas koruma” talebinde bulundu. Mali sıkıntı yaşayan Connecticut merkezli Colt’un, bu hamleyi borçlularıyla anlaşma yapma imkanını değerlendirmek için istedi bildirildi. Kovboy filmlerinin vazgeçilmez “oyuncularından” biri olan, M4 ve M16 tüfeklerinin üreticisi olarak da bilinen firma, son olarakABD hükümetinin Savunma Bakanlığı için açtığı 77 milyon dolarlık ihaleyi, Belçikalı rakibi karşısında kaybetmişti.
Polisten de darbe
Amerika’nın yanı sıra bir çok ülkeye de silah satan firma, İran ve Afganistan savaşlarının ardından ciddi şekilde ciro kaybına uğramıştı. Ülkesinde de ihale kaybeden firma, son dönemde polisler arasındaki popülaritesini de yitirdi. Nitekim polislerin, silah tercihlerini daha çok “Glock”dan yana kullanmaya başladığı belirtiliyor. Uzmanlar, Colt’un son dönemde kalite sıkıntıları yaşadığını da öne sürdü.
Colt’un, aldığı iflas erteleme kararı gereği ABD ve Kanada’daki satışlarını hızlandırmak için harekete geçtiği bildiriliyor. Sektörde kalmayı planlayan firmanın yeniden yapılanma sürecinin 90 gün süreceği ifade edildi. “Colt Defense” şirketi, 1992 yılında da iflas erteleme başvurusu yapmış, ardından da iki yıl sonra durumunu düzeltmişti. Colt’un, ilk etapta masraflarını ve ödemelerini garantilemek amacıyla 20 milyon dolarlık bir ivedi yardım aldığı haber veriliyor.
Colt firması, 1855 yılında Samuel Colt tarafından kuruldu. Ürettiği tabanca ve tüfekleriyle öne çıkan firmanın en bilinen tüfek çeşitleri arasında M4 ve M16 bulunuyor. İlk fabrikasını 1836’da açan ve ülkenin en zenginleri arasına giren Colt, aynı zamanda biribiri ardına ateş edebilen ilk tabancayı da geliştirmişti.
John Wayne’den James Bond’a…
Amerikan tarihinin önemli oyuncularından biri olarak kabul edilen Colt’un ürettiği silahlar, ABD’deki iç savaşın tüm taraflarının da tercihi olmuştu. 1873 yılında üretilen ve “Barışçıl” diye adlandırılan pistol ise, 19. yüzyılda “Vahşi Batı”da asayişin sağlanmasında kullanılmış, bu nedenle de “Batı’yı kazanan silah” diye nitelendirilmişti.
Colt, özellikle beyazperdenin vazgeçilmez aktörlerinden biriydi. John Wayne’den Clint Eastwood’a kadar pek çok ünlü oyuncuyla kovboy ve macera filmlerinde bsoy gösteren Colt silahları, daha sonra filmleri de çevirilen, Vahşi Batı’nın önemli karakterlerinden bufalo avcısı William “Buffalo Bill” Cody ile de anılmıştı. Colt’un beyazperdedeki diğer ünlü kullanıcıları arasında Tom Hanks (Er Ryan’ı Kurtarmak) ve İngiliz süper ajanı James Bond da var.
Milliyet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.